Ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną?

maj 3, 2022

Wielu z nas dość często spotkało się z sytuacjami, gdy w naszym mieszkaniu lub domu pojawił się wyciek z instalacji wodnej, wyciek z kanalizacji, wyciek z centralnego ogrzewania czy wyciek z ogrzewania podłogowego. Awaria wodna jest najbardziej powszechną szkodą majątkową w gospodarstwie domowym przeciętnego Polaka. Dlatego tak ważne jest aby rozpoznać symptomy wycieku wody.

Oznakami wycieków są zarówno zawilgocone ściany, sufity, wilgoć pomiędzy płytkami, panelami czy puchnące podłogi. Zdajemy sobie sprawę, że na skutek zwiększonej wilgotności na różnych powierzchniach mogą się rozwijać groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie. Dlatego tak ważne jest badanie kamerą termowizyjną oraz pomiar wilgotności.
Badanie kamerą termowizyjną pokaże ukryte wady budowlane, to czego nie można zobaczyć gołym okiem. Pomiar wykonuje się na zasadzie promieniowania podczerwonego, na podstawie którego, kamera termowizyjna tworzy szczegółowy obraz temperatur badanych miejsc czy przedmiotów. Kamerę termowizyjną wykorzystujemy do bezdotykowego pomiaru temperatur. Urządzenie to potrafi wskazać położenie nawet wadliwego złącza, pękniętej rurki czy zapowietrzonego grzejnika.

W dzisiejszych czasach kamery termowizyjne coraz częściej są wykorzystywane do odbiorów technicznych mieszkań, domów. Najpopularniejsze jest wykorzystanie kamery termowizyjnej do badań przegród zewnętrznych budynku pod względem występowania tzw. mostków termicznych, zwanych potocznie mostkami cieplnymi oraz do wykrycia nieszczelności np. okien.
Występowanie mostków cieplnych, nieszczelności okien prowadzi do spadku temperatury i może powodować zwilgocenie, co wiąże się z utratą ciepła. Badanie kamerą termowizyjną wskaże miejsce, w którym występują zwiększone straty ciepła.

Podsumowując badanie kamerą termowizyjną zapewnia szybkie i bezinwazyjne wykrycie źródła wycieku. Pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć dodatkowych wydatków. Pozwala na bezkontaktowy pomiar temperatur, wskazanie mostków termicznych, wyszukiwanie awarii wodnej, wskazanie awarii elektrycznej, jak również wskazanie miejsca bytowania kuny domowej.

Badanie kamerą termowizyjną kosztuje w różnych regionach polski już od 200zł. Koszt jest uzależniony od wielkości badanego obiektu oraz od złożoności raportu wykonanego po pomiarach.

Jest to niesłychanie mały wydatek, biorąc pod uwagę korzyści płynące z usprawnień, które możemy wykonać dzięki termowizji.