Jesteś najemcą mieszkania – czy stać Cię na to, żeby nie mieć OC w życiu prywatnym?
marzec 21, 2024
Na potrzeby tego wpisu usystematyzujmy pewną kwestię…
Upraszczając: Wynajmujący – to właściciel mieszkania, który wynajmuje mieszkanie Najemcy. Wróćmy teraz do tematu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Wynajem mieszkań wiąże się z pewnymi zobowiązaniami oraz ryzykiem, włącznie z odpowiedzialnością cywilną najemcy. Oto kilka istotnych kwestii związanych z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej w kontekście wynajmu mieszkań.
Wiele osób wynajmujących mieszkania decyduje się na wykupienie ubezpieczenia najemcy. Jest to rodzaj ubezpieczenia, które chroni najemcę w przypadku, gdy jego działania spowodują szkody w lokalu mieszkalnym lub jego otoczeniu, na przykład zalanie sąsiadów, uszkodzenie mienia właściciela, czy też w przypadku, gdy ktoś zostanie ranny w wyniku działania najemcy.
Chroni również wynajmującego, którego mienie w ten sposób jest zabezpieczone, na wypadek szkód wyrządzonych przez najemcę.
Jako firma zajmująca się likwidacją szkód związanych z zalaniem nieruchomości, skupimy się właśnie na zalaniach, za które są odpowiedzialni właśnie najemcy.
Jakie są przykłady zalań, za które odpowiedzialny jest najemca?
- Jednym z najczęstszych powodów jest brak konserwacji sylikonów w wannie czy brodziku. Przykład takiego zalania możecie zobaczyć na naszym YouTube:
https://www.youtube.com/shorts/E-f6XYWAH4w
Większość umów najmu jest skonstruowane właśnie w taki sposób, że bieżąca konserwacja stoi po stronie Najemcy, a więc wszystkie szkody wynikające z braku takiej konserwacji zobowiązany jest naprawić właśnie Najemca.
- Kolejną, bardzo często występującą w wynajmowanych mieszkaniach nieszczelnością jest… syfon umywalkowy. Znajduje się on przeważnie w szafkach, gdzie lubimy trzymać wszelkiego rodzaju akcesoria do sprzątania, często w wysokich butelkach, którymi zawadzamy o syfony doprowadzając do ich rozszczelnienia. Za taką szkodę również odpowiada Najemca mieszkania.
- Gorąca kąpiel w wannie – kto tego nie lubi… a co jeśli Najemca zapomni zakręcić baterię i uśnie w salonie podczas napełniania wanny… Takie zalanie może przybrać dramatyczną postać, a również nie należy do rzadkości…
- Pranie, czy podczas prania można zalać mieszkanie? Oczywiście, że można… podobnie jak z syfonami, częstą przyczyną zalania jest „wypadnięcie” rury odprowadzającej wodę z pralki. Tutaj też odpowiedzialność spoczywa na Najemcach.
- Na koniec przedstawimy Wam skrajny przypadek, jaki nam się przytrafił. W wyniku tego zalania najemca zobowiązany był pokryć szkody na około 100 000 zł. Do zalania doszło w wyniku pęknięcia kaloryfera. Najemca podczas okresu świątecznego, chcąc oszczędzić na ogrzewaniu, zakręcił kaloryfery. Wyjeżdżając z mieszkania zapomniał jednak zamknąć okna (zostawił okno otwarte na uchył). W tym czasie w Krakowie przyszły mrozy bliskie -20 stopni Celsjusza. Kaloryfer pękł, a woda z ogrzewania doszczętnie zrujnowała dwa mieszkania. Do mieszkania musiała wejść straż pożarna, ponieważ woda wylewała się nawet przez balkon, a Najemca… był kilkaset kilometrów od Krakowa. Osuszanie mieszkania trwało sześć tygodni, do tego remont…
Całość kosztów została pokryta z OC Najemcy – ale co gdyby najemca nie posiadał takiego ubezpieczenia?
Reasumując:
OC w życiu prywatnym zawierające odpowiedzialność za OC Najemcy to koszt około 100zł na rok.
Czy stać Cię aby nie posiadać takiego ubezpieczenia?