Co to jest ozon?

Ozon to odmiana tlenu składająca się z trzech cząsteczek. Tlen, którym oddychamy zawiera dwa atomy, natomiast ozon trzy. Jest to gaz bardzo niestabilny co oznacza, że szybko przekształca się w zwykły tlen. W wyniku rozpadu ozonu uwalnia się jeden wolny atom tlenu, który wchodzi w reakcję z niechcianymi przez nas cząsteczkami wirusów, grzybów czy bakterii. Proces ten nazywamy utlenianiem.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to ekologiczna forma dezynfekcji, w której zamiast środków chemicznych, jako środek biobójczy stosuje się ozon.
Ozonowanie pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a ponadto sprawi, że mieszkanie czy dom staną się sterylne pod względem obecności drobnoustrojów, grzybów czy pleśni.

Skuteczność ozonowania

Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. W odróżnieniu do innych środków chemicznych ozon działa destrukcyjnie nie tylko na żywe mikroorganizmy, ale również na wirusy. Ponadto ozon usuwa również opary substancji organicznych, takich jak rozpuszczalniki, benzyny, lakiery, farby, oleje naturalne oraz syntetyczne i wiele innych.