Jak znaleźć wyciek wody?
kwiecień 4, 2022
Wielu z nas, mierzyło się z problemem jakim jest zalane mieszkanie. Woda w murach powoduje spustoszenie, które jest bardzo trudne do usunięcia. Osuszanie ścian jest działaniem doraźnym, jeśli przystąpimy do niego zbyt wcześnie. Ważnym jest, aby najpierw przystąpić do odnalezienia przyczyny zalania. Wyszukiwanie wycieku wody może przypominać diagnozę choroby, gdzie pacjentem jest mieszkanie lub dom.
Przed postawieniem diagnozy należy wykonać szereg badań mających na celu ustalenie przyczyny zalania.
Pierwszym badaniem, które wykonuje firma Lakus, podczas pracy jaką jest wyszukiwanie wycieku wody są: pomiary wilgotności. Mokre ściany, doprowadzają naszych techników wprost do miejsca, w którym znajduje się pęknięta rura. Wilgotnościomierz przykładamy na każdej ścianie, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej, takie działanie ma na celu wyeliminowanie błędnych odczytów, które często są spowodowane długotrwałym działaniem wilgoci, którego powodem są np. przenikające wody gruntowe lub zła izolacja fundamentów, mające znaczący wpływ na podwyższoną wilgotność ścian zewnętrznych. Wilgotnościomierz wykorzystujemy jednocześnie z pomiarem termowizyjnym. Kamera termowizyjna bardzo przyspiesza poszukiwanie wycieku. Już z daleka widać, w którą stronę należy się udać i gdzie przyłożyć miernik wilgoci, aby odnaleźć awarię wody.
Gdy jeden z naszych techników mierzy wilgotność ścian i bada zalanie mieszkania przy pomocy najczęściej poszukiwanego narzędzia jakim niewątpliwie jest kamera termowizyjna, drugi technik wykonuje pomiary ciśnieniowe instalacji wodnych. Próby szczelności – bo tak potocznie nazywane są próby ciśnieniowe instalacji wodnych, to nic innego jak pomiar, mający na celu ustalenie sprawności poszczególnych układów zasilających nasz dom lub mieszkanie w wodę bieżącą. Wykonujemy standardowo próbę szczelności instalacji zimnej wody użytkowej, próbę ciśnieniowa instalacji ciepłej wody użytkowej oraz próbę szczelności układu centralnego ogrzewania. Jeśli, którakolwiek z prób ciśnieniowych wykaże, spadające ciśnienie w układzie, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przyjąć, że awaria instalacji wodnej została odnaleziona. Co prawda jeszcze nie dokładnie, ale już wiadomo, na którym układzie znajduje się wyciek wody. Gdy już wiemy, który układ wody posiada awarię, przystępujemy do osłuchiwania całego „ciągu” instalacyjnego przy pomocy geofonu.
Wracając do porównania z lekarzem, badanie geofonem bardzo mocno przypomina osłuchiwanie płuc przy pomocy stetoskopu lekarskiego, gdzie zamiast płuc osłuchujemy mokrą podłogę lub mokre ściany, a zamiast stetoskopu używamy różnego rodzaju geofonów. Poszukiwanie wycieku wody w gruncie, niesie za sobą konieczność stosowania geofonów o znacznie wyższej czułości w stosunku do tych, które pozwalają znaleźć wyciek wody w mieszkaniu lub w domu. Niedoskonałość badania wykonywanego przy pomocy geofonu zostaje ujawniona wtedy, gdy otoczenie jest głośne. Dlatego często, umawiając się z naszymi Klientami na lokalizację wycieku, przeprowadzamy wywiad i umawiamy się wtedy, gdy jest stosunkowo cicho (grunt osłuchujemy w nocy, a mieszkania w południe, gdy dzieci są w szkole, a sąsiedzi w pracy).
Gdy pomiary wilgotności, pomiary termowizyjne i badanie geofonem, spotkają się jednoznacznie w jednym miejscu to przystępujemy do kucia. Jeśli jednak wyciek wody jest na tyle duży, że geofon „dudni” w całym mieszkaniu, to kolejnym badaniem jest próba szczelności z wykorzystaniem gazu znacznikowego. W tym celu opróżniamy układ wody, w którym jest awaria. Następnie napełniamy go specjalną mieszanką gazów i przystępujemy do poszukiwania śladów gazu z wykorzystaniem specjalnego miernika. Gdy czujnik wykryje gaz znacznikowy, a pozostałe badania wykażą miejsce wycieku wody w tym samym miejscu, to przystępujemy do wykucia i usunięcia awarii.
A co, jeśli próby ciśnieniowe nie wykazują, żadnej awarii wodnej?
Wtedy należy dokładnie przyglądnąć się instalacjom odprowadzającym wodę z naszego domu lub mieszkania. Do inspekcji układów kanalizacji stosujemy wszelkiego rodzaju kamery inspekcyjne i endoskopy (tutaj znowu nawiązanie do lekarzy ?). Endoskop to nic innego jak kamera na długim przewodzie, którą wprowadzamy w układ kanalizacji (lub czasami również w układ wentylacji), w celu przeprowadzenia inspekcji od środka.
W większości przypadków, wykonanie powyższych badań pozwala zlokalizować wyciek wody, naprawić awarię i rozpocząć osuszanie mieszkania.
Jeśli jednak wyciek wody nie zostanie odnaleziony, należy przeprowadzić kontrolę szczelności izolacji fundamentów, kontrolę poszycia dachu, inspekcję montażu okien, a w przypadku dachów płaskich, należy wykonać zadymianie, pozwalające ocenić stan izolacji…. Ale to już temat na osobny wpis.