Osuszanie murów z wykorzystaniem iniekcji krystalicznej

lipiec 6, 2022

Iniekcja krystaliczna

Wilgotne mury, grzyb na ścianach to zmora starych budynków, a częstą przyczyną jest zniszczona izolacja lub jej brak . Natomiast ściany nowych budynków ulegają zwilgoceniu najczęściej z powodów błędów wykonawczych. Wpływ również mają czynniki zewnętrzne wyższy poziom wód gruntowych, czy intensywne opady. Zawilgocenie ścian może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych budynku, zamarzająca woda w porach budynku może prowadzić do degradacji muru. Brak izolacji przeciwwilgociowych jest przyczyną podciągania wody z gruntu. Orientacyjna wysokość podciągania wody wynosi ok 2m nad poziom gruntu maksymalnie do 6m. Tak więc zawilgocone ściany, mury są osłabione i sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, a co za tym idzie do korozji biologicznej i poważnych problemów zdrowotnych.

Chce przedstawić jedną z wielu metod osuszania budynków stosowanych w Polsce jest to Iniekcja krystaliczna.

Metoda ta polega na stworzeniu specjalnej przegrody uszczelniającej , którą można uzyskać po opróżnieniu porów i kapilar z wody i późniejszym wprowadzeniu w to miejsce środków hydrofobowych. W utworzonych porach i kapilarach tworzy się warstwę izolacyjną z wykrystalizowanych wcześniej minerałów, które nie rozpuszczają się w wodzie.

Iniekcję krystaliczną można zastosować zarówno na zewnątrz zwilgoconego muru jak i wewnątrz.

Do wykonania osuszania budynku metodą iniekcji należy się w następujący sposób przygotować a mianowicie:

-usunąć zwilgocony tynk następnie starannie go wyczyścić . Bardzo istotne jest aby kucie tynku miało miejsce minimum do metra powyżej zwilgoconego obszaru. Kiedy mur jest odpowiednio przygotowany należy wykonać w nim odpowiednie otwory pod kątem 50 stopni. Otwory powinny znajdować się w częstotliwości ok 10 cm od siebie. Głębokość odwiertów powinna obejmować ok ¾ grubości w głąb muru. Po wywierceniu otworów wkładamy w nie specjalne lejki do iniekcji. Do przygotowanych lejków wlewamy specjalistyczny płyn, którego celem jest osuszanie i zabezpieczenie muru.

Na rynku istnieje wiele producentów  płynu i lejków do iniekcji min. Ceresit, Jurga, Sikamur i wiele innych. Firma Ceresit cieszy się wśród Polaków ogromnym zaufaniem. Jednym z takich płynów jest Ceresit CO 81. Jest on hydrofobowy reaktywny, zamyka kapilary oraz wzmacnia podłoże. Płyn Ceresit CO 81 uszczelnia kapilary w murach ceglanych i kamiennych oraz drobne pęknięcia o szerokości do 0,5 mm. Do wywierconych w murze otworów płyn może być wprowadzany pod ciśnieniem metoda szczególnie zalecana, gdy mury są bardzo zawilgocone lub grawitacyjnie mury lekko wilgotne i wilgotne. Ceresit CO 81 można stosować razem z zaprawą CR 65 na bardzo wilgotnych powierzchniach murów, tynków, betonów (np. na połączeniu ściany z ławą fundamentową) w celu uzyskania suchego podłoża umożliwiającego użycie bitumicznych materiałów izolacyjnych Ceresit: CP 43, BT 18. Na suchych lub lekko wilgotnych podłożach Ceresit CO 81  może samodzielnie stanowić warstwę gruntującą dla masy szpachlowej CP 43, CP 44, CP 48. Płyn można nakładać na powierzchnie pionowe i poziome. Razem z zaprawą CR 65 może być on użyty do uszczelniania murów fundamentowych od strony piwnic.

Firma Ceresit jest również producentem  lejków służących do iniekcji bezciśnieniowej. Napełnia się nimi otwory wywiercone w ścianie płynem Ceresit CO 81. W celu zabezpieczenia przed wyciekiem płynu do iniekcji można w miejscu styku muru z końcówką lejka zabezpieczyć łącze niewielką ilością silikonu. Lejki do iniekcji nie są produktami jednorazowymi, można używać ich wielokrotnie. Po grawitacyjnym przeniknięciu płynu do muru, poziom płynu należy na bieżąco uzupełniać, po czym po min. 24 godzinach można przesunąć lejki w następne otwory.

Bardzo ważne jest aby przez dwa kolejne dni dolewać płynu zawsze wtedy kiedy zaczyna go brakować. Po iniekcji i wyschnięciu otworów,  które wywierciliśmy powinniśmy wypełnić je zaprawą uszczelniającą.

Metoda iniekcji krystalicznej jest tym skuteczniejsza im bardziej mur jest zwilgocony. Dlatego przed wykonaniem iniekcji otworu iniekcyjne są dodatkowo nawilżone.

Iniekcja krystaliczna to jedna z najbardziej efektywnych jak już wcześniej wspomniałam i i najtańszych metod osuszania budynków. W Polsce, a w szczególności na terenie Krakowa  jest wiele firm zajmujących się osuszaniem budynków metodą iniekcji krystalicznej należą do nich min. KRAK-INŻ., DEZYNFEUSZ, CONDENSA.

Zastosowanie tej metody daje gwarancję hydroizolacji zapewni nam spokój na lata . W wyniku iniekcji krystalicznej w zawilgoconych murach obiektów budowlanych powstaje bezterminowo trwała izolacja pozioma. Ta cecha wyróżnia metodę na tle innych metod osuszania.

Podsumowując głównymi zaletami tej metody są min.:

– nie wymaga wstępnego osuszania murów

– to najskuteczniejsza metoda

– ma przystępną cenę

– to blokada izolacyjna, która jest całkiem ekologiczna

– preparaty stosowane w zakresie iniekcji są bezpieczne i skuteczne

– iniekcja jest wodoszczelna, gazoszczelna i stanowi dobrą izolację elektryczną

– nie narusza konstrukcji budynku

– przy jej stosowaniu można wykonać osuszanie piwnicy, pomieszczeń mieszkalnych użytkowych

Suszenie budynków przy pomocy metody iniekcji jest relatywnie łatwe i tanie. Za pomocą własnych rąk jesteśmy w stanie osuszyć nasz budynek, który narażony jest na podciąganie wilgoci.