Osuszanie ścian

lipiec 10, 2021

W zeszłym tygodniu odnaleźliśmy u jednego z naszych Klientów awarię rury doprowadzającej zimną wodę użytkową do prysznica. Awarię naprawiliśmy, po czym przystąpiliśmy do osuszania domu. Dziś, w Krakowie przeszła bardzo mocna burza, z porywistym wiatrem, gradem i bardzo mocnym deszczem. Po burzy nasz Klient zadzwonił do nas… Okazało się, że grad uszkodził mu dwa samochody zaparkowane na podjeździe oraz rozbił okna dachowe w domu, w następstwie czego doszło do ponownego zalania kilku pomieszczeń.
W sprawie uszkodzonych samochodów poleciliśmy skontaktować się z firmą Autogamma z Krakowa. Usuwają wgniecenia bez konieczności lakierowania.

Jednak co z domem?

Na miejsce został wezwany szklarz, który prowizorycznie zabezpieczył okno, w oczekiwaniu na jego całkowitą wymianę, nasz Klient ma obowiązek zapobiec powiększaniu się szkody. My w imieniu Klienta zgłosiliśmy kolejną szkodę w Ergo Hestia i prowadzimy dalsze osuszanie ścian.

Wiele osób dzwoniąc do nas po raz pierwszy pytając o osuszanie mieszkań w Krakowie, ma obawy odnośnie procesu osuszania, związane z konsekwencjami kucia tynków, podcinania ścian lub wiercenia otworów w strefach izolacji.

Jak więc wygląda osuszanie ścian?

Wietrzenie budynków, czyli najprostsza metoda osuszania.
Walcząc z wilgocią w obiekcie budowlanym, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest wietrzenie pomieszczeń. To najbardziej znana bezinwazyjna metoda na osuszenie ścian. Wystarczy szeroko otworzyć okna i drzwi, aż doprowadzimy do przeciągu. Suche i ciepłe powietrze z zewnątrz powinno nieco zahamować rozmijanie się wilgoci, a także nieco jej usunąć poprzez wysuszenie ścian. Jednak ta metoda sprawdza się zwykle tylko w ciepłe letnie dni, a do zadowalających efektów potrzeba dużo czasu. Należy też podkreślić, że wietrzenie niewiele pomoże, jeśli zmagamy się z dużym zawilgoceniem.
Oczywiście wietrzenie można nieco wspomóc. W tym celu wykorzystuje się urządzenia termiczne, których zadaniem jest nagrzewanie pomieszczeń. Wytworzone ciepło wraz z ruchem powietrza spowodowanym przez wietrzenie powinno dać jeszcze lepsze efekty. Takie działanie wymaga nieco więcej zaangażowania, aczkolwiek często się opłaca. Jednak również i w tym przypadku nie powinniśmy liczyć na to, że wilgoć całkowicie zniknie, jeśli jest już rozprzestrzeniona na dużej powierzchni.
Jak wygląda suszenie ścian przez specjalistów?

Gdy tradycyjne, domowe sposoby na osuszanie budynków nie są wystarczające, jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w osuszaniu obiektów budowlanych, np. Lakus z Krakowa. Wykorzystywane urządzenia charakteryzują się większą mocą i wydajnością w porównaniu do wcześniejszych metod. Do najczęściej wykorzystywanych bezinwazyjnych metod zaliczają się między innymi osuszanie adsorpcyjne.
Adsorpcyjna metoda osuszania budynków jest rozwinięciem wietrzenia wspomaganego termicznie. Wykorzystywany w tym celu osuszacz absorpcyjny zasysa powietrza wraz z parą wodą, które następnie jest filtrowane i osuszanie. Potem powietrze jest podgrzewane i odprowadzane znów do pomieszczenia. Większa temperatura w pomieszczeniu sprawia, że mury szybciej parują, czym oddają swoją wilgoć. Ten sposób doskonale sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, które są dobrze zaizolowane. Oprócz tej metody specjaliści stosują również inne metody, którymi są np. osuszanie kondensacyjne oraz osuszanie podczerwienią.

Osuszanie kondensacyjne określa się często jako przeciwieństwo metody adsorpcyjnej, ponieważ osuszacz wykorzystywany w tym sposobie schładza powietrze, czym doprowadza do skroplenia pary wodnej. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się z zamkniętych pomieszczeniach.
Wyróżnia się także inne sposoby osuszania budynków. Przykładem jest osuszanie stref izolacji, czyli pozbywanie się wilgoci, która powstała na skutek zalania mieszkania lub innych awarii tego typu. Osuszanie stref izolacji stosuje się tam, gdzie niemożliwe jest samoistne odprowadzenie wilgoci. Najczęściej zdarzenia takie mają miejsce, gdy woda dostanie się pod płytki, panele lub między warstwę wylewki a styropian. Jeśli w porę nie przeprowadzi się zabiegu osuszania, może dojść do uszkodzenia właściwości izolacyjnych posadzki, a co więcej, zaczną rozmnażać się tam drobnoustroje. Poza tym Osuszanie stref izolacji zapobiega podciąganiu wody w górę ściany, co mogłoby powodować niszczenie tynków. Niestety osuszanie stref izolacji wiąże się z nawierceniem otworów służących do odessania wody, a następnie do tłoczenia suchego powietrza pod wylewkę.

Wszystkie powyższe techniki osuszania są uznawane przez ubezpieczycieli jako skuteczne metody walki z wilgocią. Dlatego też, usługi osuszania są w zakresie większości polis ubezpieczeniowych domów jak również mieszkań.

Obserwując pogodę za oknem sugerujemy sprawdzić okres obowiązywania Waszej polisy ubezpieczeniowej, a w razie zalania, chętnie służymy pomocą!